Pobierz nasz e-book o ortodoncji

Prawidłowy, zdrowy zgryz, czyli piękne i równe zęby to marzenie wielu osób. Dzięki możliwościom, jakie oferuje ortodoncja, taki efekt można osiągnąć. Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się prostowaniem zębów za pomocą aparatów stałych lub ruchomych. W przypadku dzieci pierwsza wizyta u ortodonty zalecana jest około 7 roku życia. Jeśli chodzi o osoby dorosłe, nie ma tu ograniczeń wiekowych.

Aparat ortodontyczny na modelu szczęki

Czego spodziewać się na wizycie?

Przed każdym leczeniem, ortodonta w Corby Private Medical Centre wykonuję dla pacjenta indywidualny, precyzyjnie dopasowany plan leczenia, wraz z oszacowanym przybliżonym czasem leczenia oraz wyliczeniem jego całkowitego kosztu.
 
Do wykonania planu leczenia oprócz informacji zebranych w trakcie rozmowy i badania w gabinecie,  niezbędne są:
  • wyciski pobrane przez lekarza w gabinecie, na bazie których wykonany zostanie model diagnostyczny
  • zdjęcie RTG pantomograficzne, które dostarcza informacji o ułożeniu korzeni zębów, obecności i ułożeniu zawiązków zębów stałych , obecności ewentualnych nieprawidłowości w kości, stanie stawów skroniowo-żuchwowych i stanie zatok szczękowych
  • RTG cefalometryczne: pomaga w ocenie wzajemnej relacji szczęki i żuchwy ,proporcji twarzy i czaszki, ułożenia zębów siecznych,  pozwala ocenić drożność dróg oddechowych oraz stopień dojrzałości kości pacjenta – potrzebne szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży od 7 do 18 roku życia
  • zdjęcia łuków zębowych oraz twarzy pacjenta wykonane w gabinecie, w celu przeprowadzenia analizy estetycznej  oraz możliwości śledzenia zmian zachodzących w trakcie leczenia

Proces leczenia ortodontycznego planujemy zawsze indywidualnie pod każdego pacjenta. Aby go rozpocząć, uprzednio zostać muszą wyleczone wszystkie zęby. Trzeba więc usunąć ubytki próchnicowe, stany zapalne kości oraz kamień nazębny – jeśli takowe są obecne.

Wskazaniem do zastosowania leczenia ortodontycznego są:

  • wady zgryzu,
  • przygotowanie zębów do zabiegów implantologicznych i protetycznych,
  • poprawa wyglądu.

Leczenie ortodontyczne można podzielić na kilka etapów:

  • szczegółowa diagnostyka pacjenta,
  • pobranie wycisków do wykonania gipsowych modeli,
  • zdjęcia RTG,
  • ustalenie planu leczenia,
  • założenie aparatu ortodontycznego,
  • wizyty kontrolne,
  • zdjęcie aparatu po zakończeniu leczenia,
  • retencja – utrwalenie wyników osiągniętych podczas leczenia aparatem stałym.

Leczenie ortodontyczne

W zależności od problemu w leczeniu ortodontycznym stosuje się aparaty ruchome albo stałe.

Pierwsze z nich to różnego rodzaju płytki przedsionkowe, które są zdejmowane przez pacjenta. Najczęściej zakładane są dzieciom i młodzieży (w wieku 7-12 lat), u których występuje uzębienie mieszane (zęby mleczne i stałe). Nosi się je kilkanaście godzin na dobę. Aparaty retencyjne ruchome, mogą być stosowane również po zakończonym leczeniu przy użyciu aparatu stałego, do utrwalenia efektów leczenia.

aparat stały metalowy (wraz z kolorowymi gumkami)

aparat stały kryształowy

Drugą opcją w leczeniu ortodontycznym są aparaty stałe, np. metalowe lub kryształowe, składające się z zamków, które przykleja się do przedniej powierzchni zębów. Z kolei pierścienie, czyli metalowe obręcze mocuje się do zębów trzonowych oraz metalowych łuków – te ostatnie umieszcza się w specjalnych przestrzeniach, jakie znajdują się w zamkach. W przypadku młodych pacjentów najczęściej zakładane są kolorowe gumki na zamki aparatu. U osób, które mają stwierdzoną alergię na nikiel, stosowane są zamki bezniklowe.

Oprócz tego pacjentom zakłada się aparaty stałe kosmetyczne, czyli w kolorze zęba lub przezroczyste. Wybierają je z reguły osoby, które obawiają się leczenia aparatem stałym ze względów estetycznych.

Aparaty samoligaturujące to z kolei rozwiązanie, które nie wymaga dodatkowych elementów mocujących łuk. Dzięki temu można skrócić czas leczenia niektórych wad. W leczeniu stosowane są także aparaty lingwalne (językowe), które polegają na tym, że zamki przykleja się do powierzchni wewnętrznych zęba od strony języka.

aparat nakładkowy Invisalign

Leczenie ortodontyczne przynosi w efekcie estetyczny uśmiech. Prawidłowe ustawienie zębów w łuku ułatwia pacjentom prowadzenie codziennej higieny, zmniejsza ryzyko próchnicy, podnosi poczucie własnej wartości oraz pewność siebie.